Varen op het Kanaal Leuven–Dijle: van de Vaartkom naar het Zennegat

6 min leestijd

Weinig vaartochten beginnen zo stedelijk als deze: aan de Vaartkom, het heraangelegde havenkwartier midden in Leuven, laat je je opblaasboot te water tussen loftgebouwen en terrasjes. Dertig kilometer verder eindigt het Kanaal Leuven–Dijle in volle natuur aan het Zennegat, de plek bij Mechelen waar Dijle, Zenne en kanaal samenvloeien. Daartussen: rustig water zonder noemenswaardige beroepsvaart, vijf sluizen en een maximumsnelheid van 12 km/u. Voor wie in Vlaams-Brabant woont, is dit veruit de makkelijkste manier om met een rubberboot een dag te ontsnappen zonder ver te rijden.

Hoogtepunten: van stadshaven tot samenvloeiing

Het kanaal — in de volksmond de Leuvense Vaart — vertelt een verhaal van ruim 250 jaar: het werd in de achttiende eeuw gegraven en maakte van de Vaartkom een bloeiend stadsdeel vol handelshuizen en magazijnen. Die industriële bedrijvigheid is verdwenen; vandaag is er volgens riviergidsen geen drukke economische activiteit meer op het water, en dat voel je als kleine schipper meteen. Je vaart langs de dorpen van het Dijleland, passeert het sas van Tildonk met zijn brede visarm en zakt zo af richting Mechelen.

Het orgelpunt is het Zennegat: daar komen Dijle, Zenne en kanaal in één waaier samen, met de getijdennatuur van de Beneden-Dijle in het verlengde. Het is een geliefkoosd fiets- en pleisterplekje — en vanaf het water bekeken nog nét iets mooier. Wie liever niet de volle dertig kilometer aflegt, keert hier gewoon om en vaart met de wind in de rug terug naar Leuven.

Te water komen in Leuven of onderweg

De jachthaven van VVW Leuven ligt aan Vaartkom 49, midden in de stad, met beschutte passantenplaatsen aan individuele vingerpieren; passanten melden zich het best een uurtje op voorhand bij de havenmeester, bijvoorbeeld na het passeren van de sluis van Kampenhout. Wie zijn opblaasbare boot liever ergens onderweg opblaast, checkt de interactieve VisuRIS-kaart voor trailerhellingen en officiële kano-instapplaatsen langs het kanaal. Meer vaarwater in de buurt vind je via waar je mag varen met een rubberboot in Vlaanderen.

Papierwerk? Met een motor — ook elektrisch — koop je vooraf een waterwegenvergunning; het kanaal is niet vrijgesteld. Zonder motor peddel je er vergunningvrij, al blijf je dan wel uit de sluizen. De limiet van 12 km/u is trouwens vooral theorie voor deze site: een rubberboot met een kleine elektromotor haalt dat tempo niet eens, dus je vaart hier automatisch reglementair.

Vijf sluizen, bediend vanuit Kampenhout

Tussen Leuven en het Zennegat regelen vijf sluizen het peil: Tildonk, Kampenhout, Boortmeerbeek, Battel en het Zennegat zelf. De kolken meten gemiddeld 60 bij 8,25 meter — ruim genoeg voor een handvol plezierbootjes tegelijk. Vier sluizen en dertien bruggen worden op afstand bediend vanuit het centrale bedieningsgebouw in Kampenhout; gemotoriseerde pleziervaarders melden zich aan via VHF-kanaal 20 of telefonisch, op weekdagen kan dat al vanaf de vroege ochtend tot 's avonds laat. Spierkrachtboten mogen er — zoals overal in Vlaanderen — niet mee versassen: peddelaars dragen hun boot rond de sluis.

De Zennegatsluis is een geval apart: zij geeft toegang tot de getijgebonden Dijle en wordt het best genomen van drie uur vóór tot drie uur ná hoogwater. Voorbij die sluis begint tijwater met stroming en slikranden — geen terrein voor een lichte rubberboot zonder ervaring.

Blijf als dagjesvaarder vóór Battel

Het traject Leuven–Battel is rustig binnenwater; voorbij het Zennegat begint de getijdenrivier. Waag je met een kleine opblaasboot niet op de Beneden-Dijle: het tij bepaalt daar de dienstregeling, niet jij.

De Leuvense Vaart samengevat (bronnen: Wikipedia, VVW Leuven, VisuRIS).
KenmerkKanaal Leuven–Dijle
TrajectVaartkom (Leuven) → Zennegat (Battel, bij Mechelen)
Lengte30 km
BeheerderDe Vlaamse Waterweg nv
Sluizen5 — Tildonk, Kampenhout, Boortmeerbeek, Battel en Zennegat
Max. snelheid pleziervaart12 km/u
Waterwegenvergunning met motorJa (zonder motor: niet nodig)

Hengelen tussen Vaartkom en Battel

Ook hengelaars kennen dit water goed: het is een rustig maar druk bevist kanaal, gemiddeld zo'n 20 meter breed en 3,5 tot 4,5 meter diep. Er werden zeventien vissoorten geregistreerd, met brasem (41%) en blankvoorn (34%) als dominante soorten, aangevuld met paling en baars. Gekende stekken zijn de brug bij Schiplaken, de Hofstadebrug, het bredere stuk bij Weisetter, de visarm na de sluis van Tildonk en — zeker in de winter, voor mooie blankvoorns — de Vaartkom zelf.

Vanuit je boot vissen mag hier zoals overal op bevaarbaar water, op voorwaarde dat je het groot visverlof hebt; de volledige uitleg staat in de regels voor bootvissen in Vlaanderen. Omdat het kanaal druk bevist wordt, loont het om door de week te komen of net de stukken tussen de klassieke stekken op te zoeken — precies wat met een traag ronddobberende opblaasboot moeiteloos lukt, want jij bereikt de brasemscholen die oevervissers nét niet halen.

Veelgestelde vragen

Waar ga je het best te water op het Kanaal Leuven–Dijle?

Aan de Vaartkom in Leuven, waar ook de jachthaven van VVW Leuven ligt (passanten verwittigen de havenmeester een uur vooraf), of via een van de trailerhellingen en kano-instapplaatsen op de VisuRIS-kaart langs het traject.

Hoe werkt de sluisbediening op de Leuvense Vaart?

Vier sluizen en dertien bruggen worden centraal bediend vanuit Kampenhout. Gemotoriseerde pleziervaarders melden zich via VHF-kanaal 20 of telefonisch aan. Peddelboten mogen de sluizen niet in en dragen hun boot eromheen.

Mag ik met mijn opblaasboot voorbij het Zennegat varen?

Technisch kan het — de Zennegatsluis draait rond hoogwater — maar voorbij de sluis begint de getijgebonden Dijle met stroming en tijverschil. Voor een kleine rubberboot is dat af te raden; blijf op het kanaal zelf.

Heb ik een waterwegenvergunning nodig op dit kanaal?

Met motor: ja, het Kanaal Leuven–Dijle staat niet op de vrijstellingslijst van VisuRIS. Zonder motor vaar je vergunningvrij. Een vaarbewijs is in beide gevallen niet nodig zolang je boot niet sneller kan dan 20 km/u.

Is het kanaal geschikt voor een eerste vaartocht?

Ja, misschien wel het meest van alle Vlaamse kanalen: nauwelijks beroepsvaart, een overzichtelijk lint van 30 kilometer, een startpunt met alle voorzieningen in hartje Leuven en een limiet van 12 km/u. Kies het pand tussen twee sluizen en je hoeft zelfs niet te versassen.

Bronnen

Laatst gecontroleerd op 13 juli 2026.

Vandaag de Vaartkom, dit weekend het Zennegat?

Een compacte opblaasboot past in elke kofferbak en ligt in tien minuten in de Leuvense Vaart. Vind het model dat bij jou past.

Vind jouw compacte opblaasboot

Lees ook